وبلاگ

عقیق

سایت عقیق سایتی آموزشی, تفریحی و سرگرمی برای تمامی افراد خانواده

به‌ دماغ‌ دقت‌ کنید

● هرآنچه باید درباره پیوند روانشناسی و قیافه شناسی بدانید
آیا شما بینی تان را عمل کرده اید؟ یا کسی از نزدیکانتان را می شناسید که تن به جراحی پلاستیک داده باشد؟ طبیعی است که یکی از این دو جواب آری است ، آن هم بخاطر آمار عجیب و غریب جراحی پلاستیک در ایران که حالا اگر منجر به مرگ و کج و مجی بینی شما یا دوستانتان نشده باشد، حداقل شما را درگیر معضلات درونی با شخصیت جدید دماغ کرده است .
۱. شما بعد از جراحی بینی دچار احساس اعتماد به نفس ، خودخواهی و خود زیبابینی می شوید. همه این احساسات ، بد نیستند، اما آنچه ما در فرهنگمان دماغ سربالا بودن می نامیم ، همان فلسفه افلاطونی قدیمی درباره دماغ است که سال ها پیش توسط این فیلسوف یونانی مطرح شده .
۲. «دماغ سربالاها از خود راضی اند». البته شاید نسبت دادن این جمله به افلاطون کمی عجیب و غریب باشد، اما این فیلسوف قدیم یونانی در رساله یی که در باب زیبایی شناسی نوشته ، مردانی که دماغ کشیده و بلند دارند و فاصله دماغ و دهانشان زیاد نیست را زیباترین و خوش سیرت ترین آدم ها دانسته است .
۳. شاید بپرسید خوش سیرتی افلاطونی چه ربطی به خوش صورتی دارد؟ پس حتماً چیزی درباره قیافه شناسی دوران افلاطونی که بعدها، بارها به صورت رساله های مختلف در اروپا چاپ شد، نمی دانید! کوکل چهره شناس در ۱۵۲۳ مقاله یی درباب قیافه شناسی منتشر کرد همراه با فهرستی از دماغ های بزرگ و کوچک افراد مشهور و به کلی به فلسفه افلاطونی و روانشناسی چهره پرداخت .
۴. طبیعی است که بعضی از ما قیافه شناسی چهارصد سال پیش اروپا را با پیشگویی اشتباه بگیریم ، اما اگر بدانیم این چهره شناس غربی کاملاً از تمدن شرق آغاز شده حتماً در مخالفت های خودمان تجدید نظر می کنیم ، حالا چه روانشناسی بدانیم چه ندانیم !
۵. در تاریخ ایران باستان آمده که خشایارشاه یکی از زیباترین مردان بود، چون بینی بزرگ و چانه گردی داشت . از نظر دانشمندان قدیم ایران شما بگویید اختر بین و فالگیر و پیشانی بین بینی بزرگ نشانه زیبایی بود، بنابه یادداشت های تاریخی یافت شده در باب چهره نگاری شاهان کسی آن روزها به فکر روانشناسی مردم عادی نمی افتاد بینی بزرگ ایرانیان یکی از مشخصات اصلی و نشانه هویت ملی و به معنی علو طبع ، شجاعت و بی باکی بود. چیزی که در تصاویر تخت جمشید و در نقاشی های یافت شده از دوره ساسانی هم می بینیم .
۶. اینداجین دانشمند و محقق قرن ۱۶ اروپا که رساله ها و مقالات زیادی درباره بینی دارد در یادداشتی که در موزه لوور پاریس ، پشت یکی از شیشه های دوجداره و ضدآب پیدا می کنید، نوشته : کسانی که بینی پهن و کوتاه دارند اخلاق پیچیده و خود ستایشان در شکل قرار گیری چانه و بینی شان معلوم است ، آنها زیردستان خود را نمی بینند چون دایماً به بالا نگاه می کنند!
۷. حالا اگر علم روانشناسی بیاید و کمی از این در و آن در برایتان صحبت کند و بگوید امروز هم کمی به فلسفه افلاطونی و علوم چهره شناسی عهد عتیق اهمیت می دهد که به کلی هم از زیبایی شناسی قرن حاضر جداست شما باور می کنید؟
۸. در روانشناسی مدرن ، آدم هایی با بینی خمیده بی پروا و تندخو، اما احساساتی و مهربانند.
۹. همانطور که چشمان گربه یی نشان دانشی همراه با نادرستی و کینه توزی در علم قیافه شناسی عهد عتیق است ، امروز روانپزشکان با نگاه کردن به چهره هایی که برای خودمان می سازیم با آن دماغ های سربالا و چشمان گربه یی سرتکان می دهند و می گویند اینکه نامادری سیندرلا است !
۱۰. اگر به ریخت شناسی چهره پردازان سینمای حرفه یی هم دقت کرده باشید، آدم هایی که دماغ های سربالا و نازک و فاصله لب و دماغ زیاد دارند، گرچه از هوش و زکاوت بی بهره نیستند، اما نماد نادرستی و کینه توزی اند.
۱۱. لابد تا به حال دیگر با خودتان گفته اید دماغ جادوگرهای فیلم ها که آنطور قوزدار و بلند و زشت است ، چی !
۱۲. در فلسفه چهره شناسی ، کسانی که دماغشان قوز بزرگ و خمیدگی زیادی دارد، مثل کرگدن آن ضرب المثل قدیمی به پوزه دیگران می خندند، آنها آدم هایی با هوش بسیارند، که نمی توانند حماقت دیگران را نادیده بگیرند و البته این دلیل بی ذکاوتی خودشان نیست !
۱۳. به نظرم حسابی روانشناسی و چهره بینی را با هم قاطی کردیم ، اگر می خواهید فقط قسمت های اثبات شده و بی ضرر یادداشت را بخوانید به شماره های (۱۱،۱۰، ۹، ۸، ۵ و ۱) رجوع کنید.
۱۴. لسکوی چهره شناس فرانسوی قرن ۱۹ در کتاب پرفروشش که سال ها مورد بحث عکاسان و سینماگران مشهور بود و حتی تاحدی زیبایی شناسی اوایل قرن بیستم را دگرگون کرد، درباره دماغ های بزرگ نوشته : بینی بزرگ ، خواه خمیده ، خواه راست ، نشانه خوبی است . گرچه چنین آدم هایی خجالتی و کم رو نیستند، اما آرام و باهوشند و فقط گاهی دچار خشم آنی می شوند.
۱۵. خیلی طبیعی است که شما یا دوستانتان ، بعد از جراحی بینی زیبایی که نماد خون شرقی و هویت ما بوده ، کمی دچار دگرگونی ، گاهی بی هویتی و گاهی تفاوت های اخلاقی شوید، شما دارید از یک آدم خون گرم ، احساساتی ، محتاج به بیان محبت ، خالص و کمی عصبی به یک آدم خونسرد، پراعتماد به نفس ، خودخواه و سرد تغییر پیدا می کنید!خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه سایت عقیق ایمیل خود را در باکس زیر وارد کرده و دکمه ارسال ایمیل رافشار دهد :

تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین مطالب بازدید شده
آموزش تعمیرات موبایل پل تیک بان