وبلاگ

عقیق

سایت عقیق سایتی آموزشی, تفریحی و سرگرمی برای تمامی افراد خانواده

برخورد با پرخوری عصبی

کنترل محرک و اقدامات مربوط. برای اینکه بیماران از الگوی غذایی تجویز شده تبعیت کنند، باید از روش های کنترل محرک که در درمان چاقی کاربرد دارند و فایده آنها به اثبات رسیده است، استفاده کرد. این روش ها عبارت اند از:
- هنگام غذاخوردن به هیچ کاری نپردازند. باید تشویق شوند تا غذا را مزه مزه کنند.
- محدودکردن خوردن غذا به یک اتاق یا جای خاص در آن اتاق. هرگز نباید در جایی که کار می کنند، غذا بخورند.
- محدودکردن مواد غذایی موجود روی میز به هنگام غذا خوردن
- تمرین کردن برای باقی گذاشتن مقداری غذا در بشقاب
- دورریختن غذای باقی مانده
- کم کردن میزان تماس با غذاهای ممنوعه یا پرضرر
- برنامه ریزی برای خرید، طبق فهرست خرید عمل کردن
- اجتناب از کشیدن غذا یا تقسیم آن برای دیگران
- رفتار جایگزین: این رفتارها چند کاربرد مهم دارند. نخست آنکه به نوجوان یا جوان مبتلا به پرخوری عصبی کمک می کنند تا بتواند در برابر وسوسه های خوردن یا استفراغ کردن، مقاومت کند. دوم اینکه می توان از این رفتارها برای پیشگیری از موقعیت های پرخوری استفاده کرد. این فعالیت های جایگزین عبارت اند از: دیدار دوستان یا تلفن کردن به آنان، ورزش کردن، نواختن موسیقی یا حمام کردن و دوش گرفتن البته برحسب فرد ممکن است شامل موارد دیگری هم باشد.
ـ توصیه هایی درباره استفراغ. یادمان باشد هر تلاشی باید به ایجاد تغییر در عادت های خورد و خوراک، معطوف شود و نه متوقف کردن استفراغ. اگر بیمار پرخوری را متوقف کند، استفراغ نیز متوقف می شود. هیچ وقت نباید تصمیم بگیرد که چه غذایی بخورد به فرض اینکه که بعدا استفراغ خواهد کرد.
ـ توصیه هایی درباره ملین ها و مدرها. باید داروها را قطع کند و هرچه را در اختیار دارد، دور بریزد. عده زیادی می توانند این کار را انجام دهند. در مواردی، این برنامه قطع دارو یا برنامه قطع زمان بندی شده دارو به علت پدیده افزایش مجدد حجم آب بدن، به طور موقت به وزن بدن می افزاید.
ـ مصاحبه با دوستان و بستگان بیمار. در بیشتر موارد، پزشک معالج یا درمانگر باید جلسه مشترکی با بیمار و افرادی که با او زندگی می کنند، تشکیل دهد. هدف مصاحبه گروهی این است که مساله بیمار، مشخص و درباره آن بحث و حمایت اجتماعی مناسب برای او فراهم شود. از بیمار خواسته می شود که اصول درمان را برای بستگان و دوستان خود توضیح دهد تا به این ترتیب، آنها دریابند چگونه می توانند به بیمار کمک کنند.


خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه سایت عقیق ایمیل خود را در باکس زیر وارد کرده و دکمه ارسال ایمیل رافشار دهد :

تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین مطالب بازدید شده
آموزش تعمیرات موبایل پل تیک بان