وبلاگ

عقیق

سایت عقیق سایتی آموزشی, تفریحی و سرگرمی برای تمامی افراد خانواده

تغذیه مناسب در سردرد و میگرن

سردرد معمولاً به صورت دردی مبهم تعریف می شود که به دنبال ناراحتی یا استرس ایجاد می شود. از علل مهم آن بعد از موارد مذکور می توان به مشکلات مربوط به عضلات پشت یا گردن اشاره کرد. اگر درد متعاقب بیدار شدن از خواب ایجاد شود، معمولاً نشان دهنده فشار خون بالا است. حدود ۱۰درصد از سردردها به عنوان سردردهای میگرنی نامیده می شوند که معمولاً علل ژنتیکی دارند. این نوع سردردها ناشی از گشاد شدن یا تنگ شدن عروق مغز است. توجه کنید اگر به صورت ناگهانی و شدید دچار سردرد شدید برای تشخیص علت آن حتماً بایستی به پزشک مراجعه نمایید.
مواد غذایی حساسیت زا ممکن است در حین خوردن غذا آشکار شود و پس از مدتی که هضم و جذب صورت گرفت، باعث ایجاد میگرن شود. تغییرات هورمونی و استرس نیز ممکن است از علل مهم میگرن باشد.مواد غذایی حاوی عناصر و ترکیباتی هستند که عروق خونی را تحت تاثیر قرار می دهند و در افرادی که مستعد به سردردهای میگرنی هستند ایجاد مشکل می نمایند. این ترکیبات در غذاهایی چون شیر گاو، شکلات و نوشابه های الکلی، پنیر سفت و کهنه، مرکبات، کنسروهای گوشت و ماهی، محصولات تخمیری، آجیل، انجیر، خرما، کشمش، پیاز، آسپارتام یا قندهای رژیمی و کافئین دیده می شود. بنابراین از مصرف آنها بایستی پرهیز نمایید. سیگار و قرص های ضدبارداری نیز در ایجاد سردرد نقش دارند. چربی های اشباع شده نیز یکی از علل مهم ایجاد سردردهای میگرنی هستند که علت آن به واسطه افزایش ترشح مواد ایجادکننده سردرد است.
● مواد مغذی مفید در سردردها
- ویتامین B۱۲: ممکن است که باعث کاهش علائم شود.
- منیزیوم: باعث کاهش سردردهای میگرنی بالاخص در زنان می شود. لازم به توضیح است منیزیوم بایستی همراه با ویتامین B۶ مصرف شود، چرا که این ویتامین باعث تجمع داخل سلولی منیزیوم شده و در میگرن های شدید و حاد تجویز این دارو تحت نظر پزشک بسیار موثر است.
- کلسیم: ممکن است باعث کاهش علائم شود و بایستی همراه با ویتامین D مصرف شود.
یک نکته بسیار مهم آنکه روغن گل پامچال دارای خاصیت ضدالتهابی بوده و باعث کاهش درد در این بیماران می شود.
● مواد غذایی مفید در سردردها و میگرن
سبزیجات و میوه های تازه،حبوبات ، ماهی،زیتون،سیر،زنجبیل، چغندر، خیار، آب هویج، کرفس، جعفری، اسفناج.


خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه سایت عقیق ایمیل خود را در باکس زیر وارد کرده و دکمه ارسال ایمیل رافشار دهد :

تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین مطالب بازدید شده
آموزش تعمیرات موبایل پل تیک بان