وبلاگ

عقیق

سایت عقیق سایتی آموزشی, تفریحی و سرگرمی برای تمامی افراد خانواده

خانه دار بودن و شاغل بودن جور درمی آیند؟

بسیار کسانی هستند که وقتی حرف از شاغل بودن ز‌ن‌ها می‌شود ابرو در هم می‌کشند که: «نه! اگر زنی شاغل باشد پایه‌های آرامش در خانه می‌لنگد.» شما در این مورد چه فکر می‌کنید؟
● بحران اقتصادی دلیلی برای کار
موفقیت و عدم موفقیت خانواده به عوامل گوناگونی بستگی دارد. خانواده‌هایی هستند که بر خلاف مشکلاتی که دارند، اگر زن شاغل نباشد اقتصاد خانواده با بحران مواجه می‌شود و خانواده به شدت آسیب می‌بیند. مثلا دو جوانی که با هم ازدواج می‌کنند و از ناحیه خانواده‌هایشان هیچ‌گونه حمایت اقتصادی نمی‌شوند و در تهیه مسکن، مخارج زندگی و حتی مخارج عقد و عروسی با مشکل جدی مواجه هستند، اگر هر دو (زن و مرد) بتوانند شاغل باشند، طبیعی است بهتر می‌توانند بحران اقتصادی خانواده را کنترل کنند و اگر بتوانند در انجام وظایف تقسیم کار مناسبی داشته باشند و از طرفی در کار بیرون خانه افراط نکنند (به‌گونه‌ای که بیشتر ساعات شبانه‌روز از خانه بیرون باشند و همدیگر را به ندرت ملاقات کنند آن هم با تنی خسته و بی‌رمق) در چنین خانواده‌ای اشتغال برای زن مفید و ضررهای آن کمتر است. در مقابل خانواده‌هایی هستند که اصلا نیاز به درآمد زن ندارند. این‌گونه خانواده‌ها چند دسته‌اند:
▪ نیاز جامعه به حضور خانم‌ها: بعضی از خانم‌ها از نظر اقتصادی نیازی به کار ندارند ولی جامعه به آنها نیاز دارد مانند یک زن ماما که می‌تواند خدمات شایسته‌ای به هم نوعان خود ارایه کند. چنین فردی باید در حدی که به زندگی خانوادگی او آسیبی نرسد بخشی از وقت خود را صرف خدمت به جامعه کند و این وظیفه اوست.
▪ نه درآمد و نه علاقه: دسته‌ای دیگر از زنان هستند که نیازی به درآمدشان ندارند و شغل آنها نیز خیلی ضروری نیست و خودشان هم علاقه‌ای به کارشان ندارد. به نظر می‌رسد این دسته از زنان اگر وقت خود را صرف خانه‌داری و تربیت فرزندانشان بکنند بهتر است تا اینکه فرزندان خود را به مهد و کودکستان برده و بخش زیادی از وقت خود را صرف کار در خارج از منزل نمایند.
▪ کار در خانه: عده‌ای دیگر هستند که کارشان را می‌توانند در خانه انجام دهند این‌گونه زنان با اولویت دادن به کارهای خانه‌داری می‌توانند بخشی از وقتشان را نیز به کارهای دیگر اختصاص دهند.
▪ شغل مردان و شغل زنان: علاوه بر این شغل مردان نیز در اشتغال و عدم اشتغال زنان تأثیر می‌گذارد. بعضی از مردان هستند که به تناسب شغلشان بیشتر وقتشان را باید بیرون از خانه باشند و حضور کمتری در خانه دارند. در چنین خانواده‌هایی حضور زنان ضروری‌تر است زیرا اگر زن نیز بخشی از اوقات خود را بیرون خانه باشد فرزندان این خانواده با آسیب‌های جدی‌تر اخلاقی و روانی مواجه خواهند شد. در مقابل بعضی از مردان ساعات محدودتری را بیرون خانه هستند و وقت بیشتری را در خانه و کنار فرزندان هستند. در چنین خانواده‌هایی زن و شوهر می‌توانند با هماهنگ کردن برنامه‌های زندگی زن نیز ساعاتی را مشغول کار خارج از خانه باشد.
● خودتان تصمیم بگیرید
در هر حال ملاک برای اشتغال خانم‌ها وضعیت خانواده آنها است. باید خانواده و تربیت فرزندان را اصل قرار دهند و برنامه‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که هیچ‌گونه آسیبی به خانواده و اعضای آن نرسد و در صورت ناچار بودن برای اشتغال، کمترین ضرر را برای خانواده داشته باشد.


خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه سایت عقیق ایمیل خود را در باکس زیر وارد کرده و دکمه ارسال ایمیل رافشار دهد :

تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین مطالب بازدید شده
آموزش تعمیرات موبایل پل شرکت سیتاکسیسمونی بلیط هواپیما خدمات مالیاتی خدمات حسابداری تعمیرات موبایل 118 خرید چیلر بازسازی منزل اقدام پژوهی فلزیاب