وبلاگ

عقیق

سایت عقیق سایتی آموزشی, تفریحی و سرگرمی برای تمامی افراد خانواده

سوالات مادران در مورد مشکلات ریز و درشت کودکان

بعد از زایمان سوالات بسیار زیادی در ذهن مادرانی که تازه مراقبت از فرزندشان را آغاز کرده‌اند، پیش می‌آید. اما در اکثر مواقع مادران حین مراجعه به پزشک از پرسیدن این سوالات اجتناب می‌کنند زیرا گمان می‌کنند شاید جواب این سوالات کاملا روشن باشد و پزشک از نوع سوال ساده آنها ناراحت شود. در حالی که اصلا این‌طور نیست. مطمئن باشید هر جوابی که برای سوالات خود پیدا می‌کنید، شما را در مراقبت بیشتر از فرزندتان کمک خواهد کرد. در اینجا به برخی سوالات که شاید در ذهن شما نیز باقی مانده باشد می‌پردازیم.
آیا دندان درآوردن سبب بیمار شدن کودک‌ام می‌شود؟آیا کودک‌تان بزاق زیادی ترشح می‌کند و مدام آب‌دهان‌اش آویزان است؟ این به آن معنی است که او دارد دندان درمی‌آورد و دندان درآوردن همیشه با درد همراه است. در اکثر کودکان، دندان درآوردن همراه با اسهال و به ویژه التهاب باتکس همراه است. برای آرام کردن کودک لازم است به آنها اسباب‌بازی‌هایی مخصوص دندان درآوردن بدهید یا به توصیه پزشک ژل آرام‌بخش روی لثه بمالید.آیا تب همراه با تشنج در کودکان طبیعی است؟در اکثر کودکان هرگز تشنج هنگام تب رخ نمی‌دهد. تشنج معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که تب خیلی بالا باشد. برای مثال، اگر کودک شما به آنفلوآنزا دچار باشد، احتمال بروز تشنج زیاد است. برای پیشگیری تنها کافی است تب کودک را پایین بیاورید، مثلا می‌توانید لباس‌های او را درآورید، مطمئن باشید وقتی کودکی تب دارد سرما نمی‌خورد. اگر احساس کردید تب پایین نمی‌آید حتما به پزشک مراجعه کنید.دادن چه آبی به کودکان درست است؟در صورتی که در کشوری با آب بهداشتی زندگی می‌کنید، دادن آب شیر مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بهتر است از آب‌های معدنی با مواد معدنی کم استفاده کنید.اگر در حمام گوش کودک داخل آب شد، چه کنم؟رفتن گوش کودک در آب مشکلی ایجاد نمی‌کند، به شرطی که این کار آرام انجام شود.
البته در صورتی که این کار را در لگن انجام داده‌اید حتما باید در انتها آب دوش روی گوش‌ها او بریزید و کاملا آن را خشک کنید.از چه زمانی می‌توانم آموزش نشستن در لگن توالت را به کودک‌ام آغاز کنم؟بهترین کار این است که وقتی او توانست دست‌شویی خود را کنترل کند، نشستن روی لگن را به او پیشنهاد کنید. تقریبا از دو سالگی این کار امکان‌پذیر است اما شما فقط باید پیشنهاد کنید و او را مجبور به انجام این کار نکنید. آرام‌آرام خود کودک نسبت به این مساله علاقه نشان می‌دهد.کودک من مدام زبان‌اش را می‌مکد. آیا این موضوع طبیعی است؟
بله. این کار کاملا عادی است. مکیدن از سینه مادر و بعد پستانک آغاز می‌شود و وقتی این دو از کودک گرفته می‌شود، انگشت خود را می‌مکد. حتی ممکن است کودک شست، عروسک یا حتی زبان خود را بمکد.آیا استفاده از دستمال مرطوب‌ برای تمیز کردن باتکس کودک درست است؟بهترین وسیله استفاده از آب، صابون و پارچه نرم است اما شما می‌توانید از دستمال‌های مرطوب آماده هم به ویژه در طول مسافرت استفاده کنید.آیا استفاده از صابون مخصوص کودک برای شستشوی لباس‌های کودکان ضروری است؟در اکثر مواقع محصولاتی که ویژه کودکان ساخته می‌شود به دلیل آنکه پوست کودکان بسیار حساس است، ضدآلرژی‌اند. صابون کودکان معمولا خنثی بوده و بدون بو و عطر است!آیا بعد از عوض کردن کودکان مالیدن کرم به پاهای آنها لازم است؟
الزاما خیر. شستن با آب و صابون و خشک کردن کامل به شرط آنکه به طور مرتب انجام شود و باتکس کوچک دچار التهاب نشود کافی است. اما اگر باتکس ملتهب یا حتی زخم شد باید حتما برای مداوای آن با پزشک تماس گرفت.در چه شرایطی لازم است مادر از ماسک‌های دهان و بینی استفاده کند؟از آنجا که این ماسک جلوی انتقال عفونت‌ها را می‌گیرد، بهتر است تا زمانی که کودک کمتر از ۶ ماه دارد حین برقراری ارتباط با او به ویژه وقتی مادر بیمار است، از این ماسک‌ها استفاده کرد زیرا ویروس‌ها از طریق بزاق مادر حین صحبت کردن می‌تواندند وارد بدن کودک شوند.بین سرم فیزیولوژیک و بینی‌گیر کودک کدام بهتر است؟ترجیحا بهتر است از سرم فیزیولوژیک استفاده شود. پاک کردن بینی کودکان حتی با سرم معمولی می‌تواند تنفس را برای کودکان آسان‌تر کند. استفاده از بینی‌گیر هم خوب است اما نباید بیش از حد از آن استفاده کرد زیرا به بینی کودک آسیب می‌رساند.
آیا پروبیوتیک برای کودکان مناسب است؟دادن این دسته از مکمل‌های غذایی به کودکان که حاوی میکروب‌های خوب دستگاه گوارش است، ضرری ندارد و در موقع اسهال می‌تواند به آنها تا حد زیادی کمک کند اما نکته قابل توجه آنجاست ک این دسته از موادغذایی نمی‌تواند مانع از ورود سایر عفونت‌ها به بدن کودکان شود و جایگزین مناسبی برای واکسن نیست.کودک‌ام زیاد گریه می‌کند. آیا دل‌درد دارد؟این موضوع حتمی نیست. گاهی یک اگزما یا نفخ می‌تواند کودک را به شدت آزار داده و به گریه‌های طولانی وادار کند. مادرها معمولا بهتر متوجه می‌شوند چرا فرزندشان گریه می‌کند.پشت سر کودک‌ام صاف شده است. چه کار می‌توانم بکنم؟دلیل صاف شدن پست سر کودکان وضعیت خواباندن آنها به کمر موقع خواب است. این نوع خواباندن فواید زیادی داشته و می‌تواند مانع از مرگ ناگهانی کودکانی شود اما در عین حال سبب دفرمه شدن بسیار کم جمجمه می‌شود که البته به تدریج با بزرگ شدن کودکان برطرف خواهد شد.آیا نباید قاشق کودک را به دهان خود بزنم؟شما با این کار میکروب‌ها و باکتری‌های مسبب فساد دندان را وارد دهان کودک می‌کنید. بهتر این است که برای مزه کردن پوره کودک‌تان از قاشق دیگری استفاده کنید .


خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه سایت عقیق ایمیل خود را در باکس زیر وارد کرده و دکمه ارسال ایمیل رافشار دهد :

تبلیغات
آخرین مطالب
آخرین مطالب بازدید شده
آموزش تعمیرات موبایل پل شرکت سیتاکسیسمونی بلیط هواپیما خدمات مالیاتی خدمات حسابداری تعمیرات موبایل 118 خرید چیلر بازسازی منزل اقدام پژوهی فلزیاب